Menu

Dodatkowe pieniądze na Szczecińskie zabytki. Siedem obiektów zostanie gruntownie wyremontowanych

Marzec 23, 2017 - Aktualności
Dodatkowe pieniądze na Szczecińskie zabytki. Siedem obiektów zostanie gruntownie wyremontowanych

Dotacje celowe na renowację siedmiu szczecińskich zabytków uchwaliła rada miasta. Pieniądze pójdą na prace projektowe, konserwatorskie i restauratorskie. Poniżej lista obiektów.

Lista:

Pałac Ziemstwa Pomorskiego

Nazwa może niewiele mówić Szczecinianom. Chodzi o pałac na ulicy Niepodległości obok Kaskady. Do niedawna mieścił się tam oddział PKO BP. W październiku 2016 roku został zakupiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 9 milionów złotych. Następnie przekazany Akademii Sztuki. W budżetu miasta dostanie 450 tys. złotych na opracowanie dokumentacji projektowej na konserwację i adaptację na potrzeby uczelnii. Szczecińska uczelnia ma doświadczenie w podobnych projektach. Pałac pod Globusem w ostatnich latach przeszedł gruntowną renowację i modernizację. Wstępny harmonogram przewiduje zakończenie renowacji w 2019 roku.
Pałac został wybudowany w latach 1893-1895 w stylu neobarokowym. Pierwotnie pełnił funkcję siedziby Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego i Banku Towarzystwa Hipotecznego. Budynek odznacza się bogatą monumentalną fasadą. Szczególnie środkowy ryzalit budowli. Zdobi go między innymi rzeźba rycerza i rolnika znajdująca na balkonie oraz tympanon z herbem Księstwa Pomorskiego i gryfem. Na pałacu widoczna jest data 1781 – odnosi się do roku założenia Towarzystwa Ziemskiego.

Kościół św. Jana Ewangelisty

 

Obiekt dostanie blisko 400 tysięcy złotych na dokończenie prac konserwatorskich, które trwają już od dłuższego czasu. Renowacji do tej pory uległo wnętrze, część fasady oraz iluminacja. Po zakończeniu remontu kościół ma być jedną z pereł Europejskiego Szlaku Gotyckiego.

Kościół jest jedynym obiektem zachowanym po klasztorze franciszkanów, którzy przybyli do Szczecina już w 1240 roku. Budowany był etapami. Około roku 1300 powstało prezbiterium a prezbiterium w XIV wieku. W czasach reformacji franciszkanie opuścili Szczecin. Świątynia została przejęta przez ewangelików. To jeden z nielicznych budynków w tej części miasta, które wyszły cało ze zniszczeń wojennych.

Pałac Velthusena

Należy obecnie do Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego otrzyma dofinansowanie w kwocie 200 tysięcy złotych. Zostanie przeznaczone na renowację wnętrza, która ostatni remont przechodziła na początku lat 60. w ramach odbudowy gmachu. Wkład własny w wysokości 15% przekaże sama uczelnia.

Nazywany jest także Pałacem Klasycystycznym lub pałacem Bartza. Wybudowany został w latach 1778-1779 przez kupca Georga Ch. Velthusena. Na przestrzeni wieków pełnił wiele funkcji – od składu win po fabrykę fortepianów. Został zniszczony w 1943 i odbudowany po 15 latach. Prezentuje styl pomiędzy barokiem a klasycyzmem.

Straż pożarna przy ulicy Grodzkiej

Pilne prace remontowe skłoniły magistrat do przyznania 190 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji projektowej. Ta ma być przepustką do pozyskania dodatkowych funduszy na niezbędne prace.

Budynek straży powstał w 1868 roku w związku z powstaniem Nowego Miasta oraz reorganizacją samej szczecińskiej służby. Pierwotnie na działce mieścił się w XV wieku klasztor karmelitów. Budynek prezentuje styl historyzujący i jest jednym z nielicznych, które przetrwały bombardowania alianckie.

Kościół św. Piotra i św. Pawła

Dostanie 150 tysięcy złotych na ostatni etap remontu świątyni, który trwa nieprzerwanie od 2009 roku. Pieniądze pozwolą na konserwację i odrestaurowanie prezbiterium.

Kościół nazywany jest często najstarszą świątynią Szczecina. Pierwsza sakralna budowla w tym miejscu powstała już w 1124 roku – był to drewniany kościół. Pierwszy murowany powstał w latach 1223-1237. Był wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni wieków. Największym zabytkiem świątyni jest olbrzymi plafon z 1703 roku przedstawiający sceny z sądu ostatecznego. Na elewacji widać także głowy średniowiecznych mieszkańców Szczecina.

Kościół pw. św. Antoniego z Padwy przy ul. Szczecińskiej

Kościół na Warszewie dostanie 100 tysięcy złotych na prace konserwatorskie i restauratorskie.

Został wzniesiony w 1874 roku na miejscu starszej drewnianej świątyni. Wybudowany został w stylu neogotyckim. Składa się z pięciobocznego prezbiterium i małej wieży. Jedyne zabytkowe wyposażenie to empora organowa z XIX wieku.

Budynek Sanepidu przy ulicy Spedytorskiej

Miasto przeznaczyło na ten cel 50 tysięcy złotych. Budynek znajdujący się na Kępie Parnickiej posiada bardzo zły stan elewacji. Został wybudowany w latach 1912-1913 i mieścił pierwotnie fabrykę czekolady. Po wojnie został odbudowany. Ciekawostką jest fakt, że odbudowana część wyróżnia się na tle historycznej. To także jeden z kilku budynków oryginalnej zabudowy wyspy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *